ASUS ROG Swift 32” 4K OLED Gaming Monitor (PG32UCDM) – UHD (3840 x 2160), QD-OLED, 240Hz, 0.03ms, G-SYNC Compatible, Custom Heatsink, Graphene film, 99% DCI-P3, True 10-bit, 90W USB-C, 3 year warranty
Add to wishlistAdded to wishlistRemoved from wishlist 0
Add to compare
32-inch 4K (3840 x 2160) QD-OLED gaming monitor with 240 Hz refresh rate and 0.03 ms (GTG) response time for immersive gaming
Categories: ,
The ROG Swift OLED PG32UCDM boasts a 32-inch 4K QD-OLED panel that delivers astounding visuals at a buttery-smooth 240 Hz. Powered by third-generation QD-OLED technology, the PG32UCDM delivers vibrant colors, the deepest black hues, and the brightest highlights. Plus, the 0.03 ms response time ensures blur-free action, even in intense gameplay. Inside, an advanced custom heatsink offers exceptional cooling to reduce the likelihood of burn-in and improve performance and longevity of the OLED panel. This premium monitor is designed for gamers who demand the very best, offering an unbeatable combination of size, image quality, and refresh rate speed for exhilarating gaming experiences.
VESA DisplayHDR 400 True Black compliance, 99% DCI-P3 gamut, true 10-bit, and Delta E < 2 color difference for astonishing HDR performance Optional uniform brightness setting ensures consistent luminance levels DisplayWidget Center allows users to access OLED Care functions, as well as adjust monitor settings with a mouse Extensive connectivity options include DisplayPort 1.4 (DSC), HDMI 2.1, and USB-C with 90 W Power Delivery What’s in the box: DisplayPort cable, HDMI Ultra High Speed Cable, ROG pouch, ROG sticker, USB 3.2 cable, USB-C cable, VESA mount kit, Power cord & adapter, Quick start guide, Warranty Card, Color pre-calibration report 3-month Adobe Creative Cloud: Receive complimentary access with the purchase of this product (valid from 9/15/2021 to 8/31/2025) [amz_corss_sell asin="B0CV26XVMD"]
User Reviews
0.0 out of 5
0
Write a review
There are no reviews yet.
Be the first to review “ASUS ROG Swift 32” 4K OLED Gaming Monitor (PG32UCDM) – UHD (3840 x 2160), QD-OLED, 240Hz, 0.03ms, G-SYNC Compatible, Custom Heatsink, Graphene film, 99% DCI-P3, True 10-bit, 90W USB-C, 3 year warranty”